in_vin: ((p)in(g)vin)
[personal profile] in_vin
Відсьогодні розпочинаємо віртуальну мандрівку старовинними маєтками Вінниччини разом з Антонієм Урбанським (Antoni Urbański), який в 1920-х роках видав чотиритомник присвячений колишнім резиденціям польських шляхтичів на теренах сучасної України та Білорусі. Причому на теренах нинішньої Вінницької області знаходиться більше шістдесяти описаних маєтків! Тож наша мандрівка обіцяє бути тривалою та захопливою!

Тому беремо в познанській цифровій бібліотеці (Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa) перший том Антонія Урбанського з назвою "Z czarnego szlaku i tamtych rubieży" та вирушаємо до Богушівки!


Село Богушівка було засноване в XVII столітті шляхетським родом Богушів. Чимось така назва дуже не сподобалась радянській владі і в 1964-му році село було перейменоване на Знаменівку. (До речі, разом із Богушівкою було перейменовано ще й сусідню Калівку, яка стала зватись Ягідним. Це в такий спосіб сільради відмивали бюджетні кошти чи були якісь інші причини для такого раптового перейменування?)

Але це я вже забіг наперед, тому повертаємось до рубежу ХІХ-го і ХХ-го століть, коли Богушівка переходить у власність родини Стадницьких. Новим власникам разом із селом дістався маєток із невеличким палацом в класицистичному стилі, що був зведений на початку ХІХ століття.

Стадницьким палац видався затісним, тож до нього прибудовують просторе праве крило із світлими залами. Всередині палац був оздоблений багатою ліпниною. В кімнатах та кабінетах зберігались галерея родинних портретів, велика бібліотека, колекція срібла та кришталю, а також старовинні французькі меблі червоного дерева з бронзовими прикрасами.
Навколо палацу було розбито ландшафтний парк, що додавав маєтку особливого затишку...

Із початком Першої світової війни найбільш цінні меблі із палацу було перевезено до Києва, де вони потім і зникли з радарів історії.
Сам же палац, разом із бібліотекою та картинною галереєю, було знищено "більшовицькими революціонерами"...




На сайті castles.com.ua знаходимо ще одну старовинну фотографію маєтку в Богушівці, на якому гарно видно праве крило, прибудоване Стадницькими.


Тепер спробуємо віднайти місце знаходження колишнього палацу. А заодно пошукаємо, а раптом щось лишилось від маєтку досьогодні?


Для початку відкриваємо дво-верстову карту 1915-го року, та знаходимо панський маєток в Богушівці (позначений літерами "Г.Дв" - "Господский Двор")

А потім шукаємо Богушівку (точніше Знаменівку) на картах Bing, які пропонують для цієї місцевості супутникові знімки із найкращою деталізацією.

Як бачимо, панський парк зберігся й понині. І хоч мармурових скульптур в ньому вже не знайти (їх було розтрощено ще за революції), зате все ще можна поблукати у затінку старезних крислатих дерев.


Завдяки користувачу sergio-ia на сайті panoramio можемо побачити, що й досі збереглася брама до колишнього маєтку Стадницьких!


Господарські споруди також залишились іще з панських часів.


А навпроти колишнього маєтку користувач lyatavskiy відзняв вцілілий дерев'яний храм Олександра Невського, що буде святкувати цього року свій 125-й день народження...


Що ж, наша сьогоднішня віртуальна подорож Богушівкою-Знаменівкою завершується. До наступних зустрічей в мальовничих куточках Вінниччини!

This account has disabled anonymous posting.
If you don't have an account you can create one now.
HTML doesn't work in the subject.
More info about formatting

Profile

in_vin: (Default)
in_vin

May 2020

S M T W T F S
     12
3 456789
10111213141516
17181920212223
2425262728 2930
31      

Most Popular Tags

Style Credit

Expand Cut Tags

No cut tags
Page generated May. 22nd, 2025 09:41 pm
Powered by Dreamwidth Studios