in_vin: ((p)in(g)vin)
in_vin ([personal profile] in_vin) wrote2015-12-29 12:02 am

Палац Старжа-Якубовських в Люлинцях

Продовжуємо пізнавати Вінниччину разом з Антонієм Урбанським. На черзі село Люлинці Калинівського району, в якому містилась резиденція роду Старжі-Якубовських.

1843 року Антоній Старжа-Якубовський придбав Люлинці в княгині Сецилії Радзівіл за 41 078 рублі. А в 1860 році син Антонія, Кароль, зводить на родинних землях неоготичний палац, який зображено на фотографії.



На жаль, до наших днів палацу не судилось дожити, як і розкішній бібліотеці із 20 000 цінних томів, яка містилася в його стінах. Хоча деяким господарчим спорудам резиденції пощастило вціліти. Нещодавно в Люлинцях побував [livejournal.com profile] andy_travelua. Тож пропоную заразом ознайомитись із його дописом про цю місцину:

✎ ✎ ✎

Originally posted by [livejournal.com profile] andy_travelua at Люлинці


В 12 кілометрах від траси Бердичів - Вінниця в селі Люлинці Калинівського району Вінницької області зберіглися залишки резиденції Старжа-Якубовських у неоготичному стилі. Палац разом з багатьма будинками служб звів близько 1860 року землевласник Кароль Старжа-Якубовський. Незабаром його було заарештовано за замах на російського намісника у Варшаві і він помер в Київській в'язниці. Його син Едуард був активним ініціатором, організатором та головою відділення рільництва Подільського товариства сільського господарства та сільськогосподарської промисловості, і впродовж 11 років керував організацією аграрної дослідно-наукової справи. Завдяки його фінансовій підтримці були організовані контрольно-насіннєва станція та сільськогосподарська хімічна лабораторія.

Неоготичний палац до наших днів не дожив, згорівши у полум'ї Другої світової війни. Проте залишилося декілька будівель маєтку у стилі неоготики. Найцікавіша з них - довга одноповерхова будівля з башточками і стрільчастими вікнами.






Табличка на дальньому кінці будинку, де все заросло хащами, повідомляє, що тут ще декілька років тому була пошта.


В схожому неоготичному будинку напроти проживають сільські мешканці:


Дуже цікавим є млин. Здалеку він нагадує замкову башту чи браму:






Напевно, зерносховище:


Не знаю, що тут робить ця труба.



Post a comment in response:

This account has disabled anonymous posting.
If you don't have an account you can create one now.
HTML doesn't work in the subject.
More info about formatting