in_vin: ((p)in(g)vin)
in_vin ([personal profile] in_vin) wrote2015-06-02 02:10 pm

Різдво-Богородичний храм в селі Черлинків (нині присілок Бохоників)

Іще одне історичне фото із згадуваної раніше книги Анатолія Завальнюка "Село Юрківці на Черленківщині - 400 років". Цього разу на світлині зображено дерев'яний храм в селі Черленків (а нині - присілок Бохоників), що біля Вінниці.


Різдво-Богородична церква була збудована в 1741 році на кошти прихожан. Це був трьохкупольний дерев'яний храм на кам'яному фундаменті. Дах спершу був ґонтовий, але потім його було замінено на залізний. Поруч із храмом стояла дерев'яна дзвіниця. В 1885 році церкву було відремонтовано, а також добудовано до неї два бічні приділи.

Різдво-Богородичний храм зміг пережити усі лихоліття включно із Другою світовою війною, і загинув відносно недавно вже в мирний час... За свідченнями місцевих людей, у 80-х церкву, яка на той час вже давно не функціонувала було розібрано на будівельні матеріали, а заразом ще й зняли частину землі із старовинного цвинтаря поруч, пустивши її на будівництво дамби навколо насосної станції неподалік.


Далі спробуємо з'ясувати місце розташування храму та подивимось, що від нього залишилось до наших часів.



Дивно, але на дореволюційних дво- та триверстових картах храм не позначено. Зате добре відображено саме село Черлинків та православний цвинтар у ньому.


Картографи радянських часів були більш уважними і церкву зазначили (місцевість станом на 1983 рік). Також варто зазначити, що Черлинків вже злився із сусідніми Бохониками і перестав існувати як окреме село, а навколишні поселення зазнали серйозних перейменувань. Шкуринці стали Прибузьким, Юрківці - Ланами, а Комарів - Урожайним.


А ось як тепер виглядає з супутника місце, де колись була церква (інтерактивна карта Bing). Прямокутником червоного кольору зазначено місце розташування церкви, а лінією жовтого кольору окреслено територію колишнього кладовища.
Справа над Бугом добре видно насосну станцію із захисною дамбою навколо неї. Саме для її будівництва було використано землю із цвинтаря.


При максимальному наближенні добре видно контури колишньої церкви, на рештках фундаменту якої добре затримується волога і через це росте велика й буйна рослинність.


А ось як виглядає місце колишнього храму зблизька.
Я був в Бохониках весною, тож на церковному фундаменті рудіють стебла залишків минулорічної рослинності, а нова зелень іще не встигла вирости.


Поруч виділяється незвичний камінь - частина колишнього надгробку на могилі настоятеля Різдво-Богородичного храму. На камені написано "з-д почиваетъ ІЕРЕЙ НИКОЛАЙ + 13.ІІ.1901 г."


Замітка із єпархіальних відомостей за 1901 рік про смерть Миколая Треліковсього.


Надмогильний камінь із зворотнього боку.


Трохи вище за церквою, на місці колишнього цвинтаря до сих пір збереглось кілька кам'яних надгробків.


Надписи прочитати важко - за сотню років вони встигли затертися та зарости лишайниками.


Залишки іще одного цікавого поховання із могильним каменем червоного граніту.


Окрім кількох уламків від могил ніщо тепер не видає в цій галявині колишнє кладовище.


Погляд через цвинтар на сосни над Бугом.


Важко повірити, що колись ці місця виглядали так...

[identity profile] urasyk.livejournal.com 2015-06-02 06:21 pm (UTC)(link)
дякую

[identity profile] in-vin.livejournal.com 2015-06-03 09:45 am (UTC)(link)
будь ласка!

[identity profile] Наталія Пудайло (from livejournal.com) 2015-11-14 04:11 pm (UTC)(link)
Дуже вдячна Вам за вашу працю! Цікаво, зрозуміло, професійно.

[identity profile] in-vin.livejournal.com 2015-12-22 09:55 pm (UTC)(link)
І Вам дякую за теплі слова ;)